HAMİYET AKPINAR

Uygun fondöteni bulmak eş bulmak kadar zor

Hamiyet Akpınar, makyaj konusunda Türkiye’de en önde gelen isimlerden biri. İşe 1990 yılında dönemin en popüler makyaj kursu LLC’de aldığı eğitimle başladı. Kuaför salonlarında makyözlük yaparak kendini geliştirdikten sonra katalog çekimleri ve moda dergilerinde makyaj sanatçısı olarak görev aldı. Kendi YouTube kanalında ünlülerle makyaj videoları yayınlayan Akpınar, sektörün duayeni.

- 27 yıldır makyaj dünyasının içindesiniz. Ne oldu da makyaja gönül verdiniz? 
- Hiçbir röportajımda söylemedim ama bu sefer söyleyeceğim makyaja gönül vermemin nedenini. Ergenlik çağında kendimi hiç beğenmiyordum. Kariyerimi kendimi beğenmeme halime borçluyum. Bir yandan resim-çizim bir yandan makyaj üzerine çalışarak bugünlere kadar geldim. Kendimi güzelleştirme arzum makyaja gönül vermemi sağladı. Kendimde başarılı oldum, yakın çevremde de başardım. Bu işi meslek olarak benimsemem söz konusu olduğunda da eğitim aldım. Yıllar geçti hâlâ hergün kendimi geliştiriyorum. Yaptığımız iş o kadar modayla ilişkili ki. Teknikler, malzemeler değişiyor. Ama tabii ki makyajın tek kuralı gölge tekniğidir. Onun dışındaki her şey değişkendir.

- Nedir bunca yıllık deneyimin ardından güzellikle ilgili sırrınız? 
- Kendi halinizin en güzeli olmaya çalışın. Önemli olan bu çünkü. Birine benzemek, başka biri gibi olmak sizi güzel yapmaz.

- Burçin Terzioğlu’na yaptığınız makyaj çok konuşuldu... 
- Estetik bile diyen oldu. Oysa uzun bir tatilden gelen, cildi dinlemiş, sağlıklı ve çok güzel bir kadına her zaman tercih ettiği makyaj tarzından biraz daha farklı bir makyaj yaptım. Tabii ki makyajı gösterebilmek için bambaşka bir açıdan poz vermesini istedim. Işık ve pozla bizim görmeye alışık olduğumuzdan daha farklı bir şekilde göründü. Olay aslında bundan ibaret. Aynı şey Sinem Kobal için de olmuştu. Onun fotoğrafından sonra da kıyamet kopmuştu.

- Makyajın en önemli kısmı nedir? 
- Fondöten... Cilt teninize uygun fondöteni bulmak eş bulmak kadar zor ve önemli.

- Bu işin ustası olarak sizin makyaj çantanızda kaç parça eşya var? 
- Beş-on parçadan fazla eşya taşımam. Günlük makyajda olabildiğince az makyaj malzemesi kullanmaya özen gösterilmeli.

SİNEM KAŞLARINI DOĞAL İSTER

Burçin Terzioğlu: 
Çoğunlukla dan yanadır. Bazı konsept çalışmalarında yoğun makyaj yapıyoruz tabii ki. Genelde göz makyajının daha önplanda olmasını sever. Ten makyajının da mümkün olduğu kadar doğal görünmesini ister, kaşlarını mümkün olduğu kadar kavis yapmadan şekillendirmek.

Sinem Kobal: 
Eyeliner ile kirpik diplerini belirginleştirmeyi sever. Olmazsa olmazımız highlight, ışıltılı şeffaf ten favorisi. Bir de kaşlarının çok doğal görünmesini ister, belirgin dudak kalemi de hiç sevmez.

Elçin Sangu: 
Ten makyajına çok önem verir, pürüzsüz porselen ten sever, elmacık kemiklerinde highlight her zaman kullanır, kirpikleri ön planda olan göz makyajı favorisi, ruj olarak şeftali tonları tercih eder.

Demet Özdemir: 
Doğal olmak kaydıyla kontür ve highlight uygulamalarına bayılır, kirpik diplerini hafif gölgelendirip bol rimel sürmek göz makyajı favorisidir. Göz altlarını aydınlık sever

(568 kere ziyaret edildi)