ALLIKLAR HAKKINDA
 
Allık tarihte ki en eski makyaj malzemelerinden biridir. Allık ile herkes anında daha genç, daha canlı, daha taze, daha enerjik görünebilir. Doğru allık rengi secimi ve kullanımı ile sadece modunuzda değil, aynı zamanda yüz şeklinizde de farklılık yaratabilirsiniz. Allık uygularken; yüz şeklinize, cilt tonunuza, istediğiniz efekte ve makyajın geneline uyumuna dikkat etmek gerekir. Yüzün en geniş ısmına uygulandıgı için allıgın etkisi gerçekten güçlüdür.

En kolay ama zor kısmı ise yüz şeklinize göre allık uygulamaktır. 

Eğer yüzünüz yuvarlak ise; yanaklarınız zaten oldukça ön planda oldugundan allığı sadece hafifce renk vermek ve daha taze ve canlı göstermek için kullanabilirsiniz. Bunun için basitçe aynaya bakın ve yanaklarınızı içe çekin, elmacık kemişklerinin altında kalan kısma allığı uygulayınv e hafifçe yukarı şakaklara dogru yayın. Bunun için cilt tonunuzu ve makyajınızıda göz önünde bulundurarak daha mat ve fazla parlak olmayan renkleri kullanın, çünkü yanaklarınızın daha fazla ön plana çıkmasını istemeziniz. Kontur ve highligt ile yüz şeklinizde daraltma yapıpı en son allığı uyguladıgınızda çok daha etkili olacaktır.
Eğer yüzünüz uzunsa;  o zaman allığı yüzünüzü ortadan ikiyi kesecek şekilde yere paralel fırça darbeleriyle uyuglayabilirsiniz. Bunun için konturünüzden de faydalanabilir ve allıı hafifçe onun üzerine de geçebilirsiniz. Bunun için yüzün tam ortasıdnan başlayın ve eğer biraz yukarı kaldırma yapmak istiyorsanız şaka,klara, sadece hafifi renk ve canlılık vermek istiyorsanız da kulak hizasına doğru yayın.  Fazla açık ve parlak renkler yerine, sıcak ve orta tonlar tercih edebilirsiniz.
Eğer yüz şekliniz kare ise; gülümseyin ve yanakların en yuvarla ve tepe noktası olan ‘’ elma ‘’  kısmına allıgı dokundurun ve bu yuvarlak rengi dairesel hareketlerle yanaklara yayın. 
Eğer yüz şekliniz kalp şeklideyse ; çenenizin ince uzun kısmını dengelemek için dikkat çekici bir rengi elmacık kemiklerinizin üstüne uygulayın ve şakaklara doğru dağıtın.
Allık seçerken ve uygularken; yüz şekli dışında bir de cilt tonu ve cildinizde istedğiniz etkiyi düşünün.klasik toz allıklar dışında, cildi nemli gösteren krem allıklar, kalıcı ve daha cildin içinden renk geliyo gibi gösteren likit allıklar, metalik allıklar, ışıltılı allıklar gibi pek çok seçeneğiniz ve sınırsı kombinasyonunuzun var.
Yukarıda anlattıklarım ise sadece temel ve en basit şekliyle nelere dikkat edeceğimiz hakkında. İlerleyen zamanlarda hem videolarımla hem de yaptığım moda çekimlerinin yorumalarında farklı allıklar ve neden , nasıl kulllandıgımı anlatıyor olacağım.
En sevdiğim allıklara gelirsek; 
 
 

(6496 kere ziyaret edildi)