KENDİ CİLDİNİ TANI
 
Eğer kusursuz ve sağlıklı bir cilt istiyorsanız önce cilt tipinizi tanımanız gerekir. Cilt tipinizi bilmeniz size doğru ürünleri seçmenizi ve kendinize özel cilt bakımı rejimi oluşturmanızı sağlar. Ve en önemlisi güzel makyajın sırrı güzel bir ciltden geçer.
Cildinizin hangi tip oldugunu belirlemenin bazı kolay ipuçları var;

1- Cildinizi ılık suyla temizleyin
2- Herhangi bir nemlendirici yada krem sürmeden 1 saat kadar bekleyin.
3- 1 saat sonra burun ve alın bölgenize yani T bölgenize bir peçete ile tampon yapın ve peçetenin yağlanıp yağlanmadığına bakın.  Eğer yağlanma varsa ve sadece T bölgenizdeyse cildiniz  ‘’Karma Cilt’’ dir.  Eğer genel olarak yağlanma varsa yani yanaklarda ve çene bölgesinde de o zaman ‘’Yağlı Cilt’’ e sahipsiniz demektir.
4- Bir diğer kontrol ve gözlem de gözeneklerdir. Eğer burun, burun kenarları , çenede gözenekleriniz genişlemişse bu , bu bölgelerin yağlandığı anlanıma gelir, yani gene karma cilde sahip oldugunuz anlamına. Eğer gözenekler genel görünümde yani yanaklarda dahil geniş ise o zaman yağlı cilde sahipsiniz demektir.
5- Kuru bir cilde sahip iseniz cildinizi yıkamadan 1 saat sonra gerilmiş hissedersiniz. Aynı zamanda kuru ciltlerde gözenekler son derece küçüktür o yüzden görünümü azdır. Bir diğer kuru cilt belirtisi yanaklarınızı çimdiklediğinizde(evet çimdiklediğinizde) hemen geri gitmeyip hafif de kızarmasıdır. Yani elastikiyet kaybı görülür.
6- Kuru ciltler de yaşa bağlı olmayan, çizgilenmeler özellikle mimik çizgileri görülebilir.
7- Hassa cilde sahipseniz cildinizde gün içinde kırmızılıklar ve gerilmeler hatta zaman zaman kuruluk ve hassasiyetden kaşıntılar ve ciltde soyulmalar görebilirsiniz.

Cildinizi tanıdığınıza göre şimdi cilt bakımı önerilerimizden kendinize uygun oalnı seçebilirsiniz.

1- Temizleme: Kuru ciltler için ciltdeki sebumu yani yağı temizlemeye gerek olmadığı gibi çok sert ve yoğun temizleyiciler de kullanılmamalıdır. Bunun yerine hafif ve nemlendirme özelliği olan temizleyiciler kullanabilirsiniz. Süt gibi ürünlerle silerek ya da su ile yıkamayı seviyorsanız da gene süt gibi ama su ile aktifleşen temzileyici losyonlar ya da yağlar kullanabilirsiniz. Böylece temizleme işlemi sırasıdna cildiniz iritasyona uğramaz. Tonic seçiminde daha çok nemlendirme özelliği bulunan ve aynı zamanda cildi yatıştıran ve sakinleştiren ürünleri tercih edebilirsiniz. 
 
Yağlı ciltler ise daha derinlemesine bir temizlemeye ihtiyaç duyar. Ama aynı zamanda da cildi aşındırıcı ve fazla kurutucu ürünlerle yıkarsanız genelde bu cildin daha fazla yağ üretmesine sebep olur. Çünkü cilt kuruduğunu zannedip yağ salgılamaya başlar. O yüzden de hem temizleyen hem de cildi kurutmayan, aksine hidrasyon sağlayan temizleyiciler kullanılmalıdır. Tonikleme işlemi de gene alkollü ve fazla kurutmayan bir yapıda sadece ciltdeki fazla yağı temizleyecek ve yağ salgısından açılmış olan gözenekleri sıkılaştırcak bir ürün kullanılabilir. 

Normal ciltler her anlamda şanslı oldukları için sadece mkayaj ya da günlük cildin kirini temizleyecek hafif yapıda bir ürün kullanabilirler. Normal ciltlerde yağ ve kuruluk dengeli oldugu için yani cilt ne kuru ne de yağlı oldugu için bu dengeyi korumaya çalışmak gerekir. Dönemsel (mevsim geçişleri, güneş, aşırı soğuk hava gibi)  kuruma ya da yağlanma durumuna göre dengeleiyici temizleyiciler kullanabilirler. 
 
 
2- Nemlendirme: Kuru ciltler için mineral yağlar içermeyen ama cildin eksik olan sebum salgısını dengeleyecek bitkisel yağlar içeren nemlendiriciler kullanılabilir. Böylece ciltde eksik olan yağ takviyesini yaparken aynı zamanda cildi besleyen vitaminlerden de destek almış olursunuz. Dikkat edilemsi gereken en önemli nokta çok yağlı ürünlerin makyaj öncesi kullanımında cildin iyice emdiğinden emin olmanız. Yoksa fondoten ya da makyajınızın ciltde tutunması zorlaşır ve kalıcılık ya da kapatıcılık sorunu yaşarsınız. Nemlendiricinizi aynı zamanda güneş korumalı seçerseniz dikkat etmeniz gereken konu bu sefer SPF li bazı ürünlerin cildi olduğundan daha aydınlık gösteriyor olması ya da flaş gibi yapay ışıklarda beyaz bir parlaklık veriyor olmasıdır. Çıplak gözle normal görünen bi ten makyajı SPF yüzünden ışık altında beyazlaşabilir.
 
Yağlı ya da karma ciltlerin nemlendirmesi için yağsız, daha çok hidrasyon yani su, vitamin ve mineral takviyesi yapan nemlendiriciler kullanılmalıdır. Aynı zamanda bitkisel nem tutucular içeren nemlendiriciler cildi kuruma stresine girmesine engel oldugu için fazla yağlanmanında önüne geçmiş olurlar. Yağlı ciltlerin yaptığı en büyük hatalardan birisi cildi fazla arındırıcı içeriklerle temizlemesi ve daha sonra nemlendirici kullanmıyor olmasıdır. Bu yüzden cilt stres altına girer ve daha fazla sebum üretmeye başlar, o yüzden uygun bir nemlendirici yağlı bir cilde sahip olsanızda mutlaka kullanmalısınız.

Normal ciltler her türlü nemlendiriciyi kullanabilir ve dönemsel olarak dengeyi korumak için rutinlerini değiştirebilir.
Göz çevresi içinse, cilt tipinden bağımsız olarak ciltde ki yaşlanma ya da göz çevresi durumu göz önüne alınarak içinde anti aging koruma ya da anti aging (yaşlanma karşıtı) içerikler olan nemlendiricileri kullanabilirisniz. Göz çevresinde kullanacağınız kremlerin içerği çok önemlidir ve direk yaşa ya da cilt tipine bakılarak belirlenemez. Göz çevresi kreminiz çizgilerle aktif savaştığı için dudak çizginizde de son derece işe yarayacaktır. 

3- Ekstra bakım; günlük cilt bakımını rutinize ekleyeceğiniz haftalık, aylık hatta bazen kısa süreli bakımlar temel temzileme , arındırma ve nemlendirme adımlarına ek olarak cildin arada bir ihtiyaç duydugu bakımlar için idealdir. Maskeler, peelingler, vitaminler, renk ve leke açıcıclar gibi.genelde evde Pazar günü yapılan bakımlar yani  
Peeling , daha doğrusu ölü deri arındırma; yağlı ciltlerde kalınlaşan bir deri yapısı olduğu için haftada iki kere yapılabilir.  Daha partiküllü exfoliant ve salisik asit gibi soyucu içerikler yağlı ciltlere iyi gelecektir. Yağlı ciltler için aynı zamanda fazla yağlanmayı önleyen kil maskeleri ve gözenek sıkılaştırıcılar da önemlidir. Yağlı ciltlerde kırışıklıklar pek olmaz ama cilt gerginliğini kaybeder ve sarkma başlar o yüzden cilt toparlayıcı maskeler ve serumlarda kullanılabilir.
 
Kuru ciltlerde ise partiküllü arındırıcılar yerine cildi nemlendiren ve ölü derinin tutunmasını kesen, hafifçe soyan ürünler kullanılmadır. Kuru ciltde ölü deri fazla oalcağından pul pul bir görünüm olmaması için aynı zamanda da kullanılan nemlendirici, serum gibi ürünlerin daha fazla nüfus etmesi için peeling önemlidir. Kuru ciltlere peelingin hemen ardından nem maskesi ve besleyici serumlar kullanıldıgında çok daha canlı ve duru bir görünüm ortaya çıkar. Kuru ciltler sıkıdır ama çabuk çizgilenirler o yüzden kolajen takviyesi yapan ürünler kullanılmalıdır.
 
Normal ciltler ise daha rutin ve dengeleyici ürünler tercih edebilir. zaten dengeli olan normal ciltler ekstra bir değişikliğe gerek duymazlar.

Severek kullandığım cilt bakımı markaları; Shiseido, Sisley, Murad, Kiehls,Clinique
 

(8541 kere ziyaret edildi)