Peki BB ve CC Cream Nedir ?
 
Konu ten makyajı olunca güzel bir cilt için seeneklerimiz oldukça fazla, fondotenlerin çeşitliliği yanında bir de  renkli nemlendiriciler, bb cream, cc ream hatta dd cream bile var. peki ama nedir bb cream ve cc cream, ne işe yarar ve birbirlerinden ne farkları vardır ?


BB cream ; adını ‘’Beauty Balm’’ ya da ‘’Blemish Balm’’ dan almaktadır. Balm; ne krem ne de likit olmayan kıvamlar için kullanılan terimdir. Bu balmin içeriğine göre, amacı ve işlevide değişir. Beauty güzellik demek ; bu durumda BB cream ya da Beauty Balm güzellik sağlayan balm anlamına geliyor.Blemish ise leke anlamına gelir ve antioksidan koruma ve güneş koruma ile bu balmler lekelenmenin oluşmasını engellerler.

BB Creamler genelde cildin dokusunu iyileştiren, hidrasyon sağlayan, parlama önleyen, antioksidan özelliğiyle cildi dış etkilerden koruyan, güneş koruması sağlayan, hafif renklendirme ile hafif kapatıcılık da sağlayan hepsi birarada bir üründür. 

Fondoten kadar kapatıcı olmadıgı gibi, cilt bakımı rejimininde yerini tutmayan ama hem hafif kapatıcılık hem de cilt bakımı yapan bir ürün isteyenler için idealdir. Daha çok fazla; makyaj yapmayı sevmeyenler ya da hızlıca makyaj yapmak isteyenler için ideal çok amaçlı çözümdür. Bb cream kullanırken cilt bakımı ürünlerinizi kullanmaya devam etmelisiniz çünkü bu hepsi birarada ürün sadece azar azar hepsinden mantığıyla çok da cilt bakımının yerine geçemez. Aynı zamanda tam kapatıcı olmadığı için bir fondoten yerine de geçemez. O yüzden fondotenden den önce baz gibi de kullanabilirsiniz. Çoğu bb cream cildi sakinleştirme, yatıştırma, parlama önleme, hidrasyon sağlama gibi özelliğe sahiptir. Ama bu ciltde sivilceleri tedavi ettiği anlamına gelmez, mesala güneş koruması olan ürünlerle sivilce tedavisi içerikleri aynı üründe biraraya gelemez. Ama yağsız yapıdaki BB creamler cildi yağlandırmadan nemlendirerek güzel bir cilt bazı oluştururlar.

CC Cream; ise ‘’Color Corrector’’ yani ‘’renk düzelticilerdir’’.  Nedir bu düzeltilmesi gereken renkler peki? Ciltdeki kızarıklıklar, renk değişimleri, koyu lekeler gibi , doku problemlerinden çok renk sorunlarına yönelik sorunlar. CC Creamler, kendileride renktir ve fondoten renklerinde ve kapatıcılıgında degildir. Sadece renk sorunalrını renkle çözer. Renkleri düzeltme dışında cc creamlerde cilde nemlendirme ve koruma hatta bazıları lekelerin rengini açma sağlar.


CC Creamlerde tek başına sadece renkleri notrlemek yani yok etmek için kullanılabildiği gibi aynı zamanda fondotenlerin altına , kapatıcılıgın etkisini artırmak ve daha tek renk bir cilt elde etmek için baz gibi kullanılabilir.
 
Kısacası eğer cildinizde fondoten kullanmak istemiyor ya da fondotene alternatif bir ürün arıyorsanız BB Cream, CC ream kullanabilirsiniz. CC Creamler renkle ilgili sorunları BB creamler ise cildin dokusuyla ilgili sorunları gizlemeye ve oluşumunu engellemeye yardımcıdır.
 
 
 

(7368 kere ziyaret edildi)