PRİMER SEÇİMİ
 
Eğer makyajınızın uzun süre kalıcı, daha kusursuz cilt görüntüsüne sahip olmasını istiyorsanız, makyaj gurusu ya da acemi olmanız farketmez, bunun için primer yani makyaj bazları en iyi çözümlerden birisidir.
 
Primer ne işe yarar peki? Primerlar genelde cilt tipinizde ki sorunları anlık çözümlerle gidererek makyaj uygulaması için ideal bir zemin hazırlanmasına yardım eder. O yüzden cilt bakımından farklıdır, yani cilt bakımı cilt sorunlarınızı uzun vadede daha dogrusu duzenli kullanım ile belli bir zaman sonra giderirken, primerlar henüz çözülmemiş sorunların görünümünü azaltır ve makyaj için cildi hazırlar.
 
Bunun dışında primerların renkli olanları da mevcut tabi; bunlar da genelde cildinizdeki renk eşitsizliklerini gidermek içindir. 
Bu kadar çok seçenekden hangisinin sizin için doğru olduğunu bulmak için kendinize şöyle sorabilirsiniz ‘’ ten makyajımda neyden rahatsızım?’’ ya da eğer birden fazla rahatsızlığınız varsa ‘’ en çok neyden rahatsızım?’’ Bu hangi primer yada primerları kullanmanız gerektiği  konusunda size yardımcı olacaktır. Eğer daha çok cilt tipinizle ilgili sorun yaşıyorsanız o zaman ona göre bir pirmer eğer daha çok cilt renginizden/durumunuzdan memnun değilseniz o zaman renkli primerlardan kulllanabilirsiniz. 
 
İşte cilt tiplerine göre primer seçimi için ipuçları;
 
Yağlı ya da Gözenekli Ciltler:  Eğer cildiniz karma ya da yağlı ise ve özellikle T bölgeniz gün içinde parlıyora, makyajınız uzun süre dayanmıyor olabilir. Bunun sebebi ciltde oluşan fazla sebum (yağ) salgısının fondotene ulaşarak onu çözeltmesidir. Eğer cildiniz fazla yağlı ise bu makyajınız cildinize tutunmasını engeller , tıpkı makyajımızı temizlemek için kullandıgımız ürünlerinde yağ bazlı olması gibi. İşte bu yüzden Matlaştırıcı Primer kullanabilirsiniz. Bu bazlar (primer) ciltde ki fazla yağı emerek ve fondotene ulaşmasını engelleyerek makyajın daha uzun süre kalıcı olmasını, aynı zamanda da fondotenin tam performansını ortaya çıkararak daha kapatıcı olmasını sağlar. 
 
Bunun yanı sıra cildinizde asıl endişeniz parlamadan çok  geniş gözenekler ise Gözenek Sıkılaştırıcı Primer kullanabilirsiniz. Bu bazlar gözeneklerin görünümünü optik yansımayla (göz algısını şaşırtma) hafifletirler ve fondotenin ciltde daha pürüssüz görünüm sağlamasına yardımcı olurlar. 
 
En çok kullandığım yağlı ya da karma ciltler için primerlar ise; Waso Quick Matte Moisturizer, Shiseido Glow Enhancing Primer, Nars Pore & Shine Control, Murad Matteffect Blooting Perfector, Nyx Angel Veil,Benefit Porefessional,Bobbi Brown Vitamin Enriched Base 

Kuru ya da Olgun Ciltler : Kuru ve olgun ciltlerin ortak özelliği cildin yeteri kadar sebum üretememesidir. O yüzden cilt donuk, cansız ve kuru görünür. Bu yüzden cilde canlı ve sağlıklı ama yağlı olmayan bir 
parlaklık sağlayan Radiant ya da Illuminating Primerlar bu cilt tipleri için idealdir. Radyant parlaklık yağlanmadan farklı olarak sanki cilt içerden parlıyormuş gibi bir efektdir, yani cilt içerden gelen canlık ve sağlıkla parlar. Radiant/Illuminate Primer sadece parlaklık için değil aynı zamanda kuru ciltlerin fondoten uygulandığında oluşan pul pul görüntüsünüde engellemek için de kullanılabilir. Ve eğer cildiniz kuruysa fondotelerin içindeki nemlendirici içerikleri, cilt ihtiyacı olduğu için fazlasıyla absorbe edeceğinden, fondoten yama yama duracaktır Parlaklık veren ve nemlendiren primerlar bu sorunuda ortadan kaldırmaya yardımcıdır. Nars radiance primer, waso clear mega hydrating cream, sisley instant glow primer, mac prep+prime natural radiance base lumiere
 
Hassas Ciltler:  Öncelikle genelde herkesden duyduğumuz cildim çok hassas durumu genelde doğru bir tanımla değildir. gerçekten hassas bir cilt hiç dokunulmasada hiç bir ürün kullanılmasada kızaran, genelde her türlü hava durumuna bile tepki gösteren ciltdir. Bu ciltler için üretimiş primerlar yani Hassas Cilt Bazları asıl işlevi cildi sakinletirmek ve yatıştırmak ve dış etkilerden korumaktır. Böylece ciltdeki kzıarıklıklar, ve kabarmalar sakinleşir ve fondoten için hazır hale gelir. cilt tipiniz hassasiyetle bağlantılı değildir. mesala yağlşı bir ciltde hassas olabilir kuru bir ciltde. O yüzden asıl sorun gerçekten hassaiyetse bu primerlar kullanılmalıdır.,
 
Bir de renkli makyaj bazlarına bakalım. Renkli primerlar renk teorisine göre ciltdeki rnek eşitsizliklerini kapatmadan notrlemeye yardımcı olurlar. bu renk teorisine kontrast ya da zıt renkler teorisi diyoruz. Yani renk çemberinde birbirlerinin tam karşısında duran renkler üstüste gelidğinden birbirlerini yok eder , yan yana geldiğinde ise birbirlerini ortaya çıkarırlar.
 
Sarı Primer: Eğer cildiniz kılcal damarların mavi mor renklerini (özellikle gözlatında) ortaya çıkaracak kadar açık renk ise sarı primerlar sizin içindir. Yani çok açık tenli ve mavi mor gözaltlarına sahipseniz sarı primer burdaki mavilikleri ve morlukları notürleyecektir. Ayrıca koyu renk tene sahip olanlar da sarı bazları ciltlerini aydınlatmak için kullanabilirler. En çok yapılan hatalardan birisi koyu ciltlerin tenlerini aydınlatmak için açık beyazımsı renkte primerlar ya da fondotende açık tonlar kullanması ve bunun da cildi grimsi göstermesidir, o yüzden sarı primer daha iyi bir çözümdür.
 
Yeşil Primer: Yeşil, renk çemberinde kırmızıyı yok eder, o yüzden eğer cildiniizde kzıarıklık varsa, mesala rosecea ya da sivilceler gibi yeşil primer kullanarak rengini nötürleyebiilirsiniz, böylece üzerine kullandığınız fondoten çok daha kapatıcı olacaktır.
 
Mor/Lila Primer: Ciltde ki sarı renkli lekeleri yok eder ve cilde sağlıklı bir aydınlık verir. Özellikle renk eşitsizliklerini gidermek için açık tenlerde idealdir. yani oluşan yaşlanma lekeleri, güzeş lekeleri gibi.
 
Pembe Primer: Eğer yorgunsanız ve cildiniz bunu göstermeye başladıysa hangi cilt rengine sahip olursanız olun pembe renkli primer anında canlı gösterecektir. Cildinizin rengi olmasada canlı bir görünüm için pembe renkli fondoten sürmeye çalışmak yerine kendi ten renginizde fondoten seçip altda pembe renkli primer kullanarak doğal ve canlı bir efekt sağlayabilirsiniz. 
 
Şeftali/Turuncu Primer: Güneş, iritasyon, hormonlar-  tüm bunların sebep oldugu cildin fazla melanin üretmesi sonucu cildinizde yaşlılık lekeleri, koyu halkalar, lekeler oluşmaya başlar. Bu primerlar bunları gizlemekte çok başarılıdır. İstenmeyen pigmentasyon sorunu olan her cilt rengi için idealdir. ayrıca koyu tenleri canlandırmak içinde idealdir.
 
Peki primerlar bunlarla bitiyor mu ? Tabi ki hayır! sadece ten makyajı için değil aynı zamanda dudak ve göz makyajı içinde hazırlanmış primerlar var. 
 
Göz için olan primerlar; daha çok göz kapağının üstüne uygulandığında; göz makyajının toplanmadan, dağılmadan uzun süre kalamsını sağlar, hem de makyaj yapmasanız bile göz kapağında renkleri notrler hatta bazı primerlar cilt rengindedir ve adeta concelaer gibi kapatıcılıkda sağlar. Böylece göz çevresi daha aydınlık ve yorgunluk izlerinden silinmiş olur.
 
Dudak için olanlar ise; dudaklardaki kurumuş dokuları ya da çizgilenmeleri aza indirerek daha pürüzsüz bir görüntü sağlar ve ruruj dudakta rahat uygulanmasını ve daha uzun süre dağılmadan kalmasını sağlar. Özellikle rujların dudak çizgisinden yukarıya taşmasından,  dudak üstü çizgilenmeden şikayetçiyseniz dudak primerları ideal bir çözümdür.
 
Unutmayın primerlar anlık ve genellikle geçici çözüm sunar ve cilt bakımının yerini doldurmaz ama cilt bakımıyla makyajınız arasında harika bir duvar örerek ikisinin de etkisini artırır. 
 
Hamiyet Akpınar Pro Tips: Fondoteninizin rengi değiştirmek için renkli primerlarla, hafifçe daha  parlakya da mat olmasını sağlamak için primerlarınızla karıştırarak kullanabilirsiniz. ama unutmayın primerlar şeffaf olduğu için fondoteninizle karıştırdığınızda bu kapatıcılığını değiştirecektir.
 
 
 
 
 
 
 

(18688 kere ziyaret edildi)