SİMLER, IŞILTILAR VE PIRILTILAR
 
Işıltılar ve simler bir kaç sezondur defilelerde kullanılıyor ve  trend olmayı sürdüyor. Son zamanlarda makyajda ıslak görünümlü tenler,highlight, ışıltı, parlaklık, metalik dokulara pek bi alıştık, bu sezon daha da artırıyoruz ve iyice ışıldıyoruz. Büyük konuşmamak lazımmış,hayatta bir daha kullanmam dediğim simli-pullu pırıltılılı dokular geri geldi. Moda denen algı operasyonu öyle sinsice bizi içine çekiyor ki, göre göre insanın gözü alışıyor ve hoş görünmeye başlıyor.
 
Ben yine de simi-pulu makyajda kullanırken dikkatli olmak gerektiğini düşünüyorum,çok hassas bir denge kurmak gerekir bu tarz ışıltıları kullanırken, bir anda aşırı avam ve disko topuna dönme ihtimali olabilir. Peki bu herkesin gördüğünde çok sevdiği ama bazen fazla abartı, bazen çocuksu, bazende basit görünmekten çekindiği için kullanmaya cesaret edemediği, baştan çıkaran ışıltıları nasıl kullanabilirz?  

Işıltılı ve simli ürünler doğal görünümün tam zıttı olduğu için özellikle günlük ya da daha doğrusu sade makyajlarda kullanılmamalıdır gibi bir yargı var. Aslında dogru ürün dogru sekilde, miktarda ve renkte kullanıldıgında, ışıltı doğal ve sade makyaja çok güzel bir ışık ve enerji katar.
 

Benim de makyajlarımda fazlasını kullanmaktan çekindiğim ama azıcık bir pırıltının da  etkisine bayıldığım doğrudur. İşte sizlerle paylaşmak istediğim de en favori ışıltılarım ve onları nasıl kullandığım.

Işıltılı makyajın en önemli kriterlerinden biri ışıltıyı heryere aynı dozda kullanmamak ama aynı zamanda da ışıltıyı genele taşıyarak bütün bir görünüm elde etmektir.
Eğer ışıltıyı daha çok gözde kullanacaksanız mat renklerle birlikte kullanarak derinlik ve sadelik katabilirsiniz. Mat renklerle yaptıgınız makyajın üst noktalarına uyguladığınız  ışıltı hem boyut hem de canlılık ve tazelik katar. Ben bazı makyajlarımda parmağımla aldığım simli bir farı gözün katlanma bölgesine kadar yayıp, sadece rimel ile tamamlıyorum,kirpikleri biraz birbirine yapıştırarak tabi. En seviğim ışıltılı farları biraraya getiren bazı markalar Nars, Nyx, Bobbi Brown ve Huda Beauty.
  
Tabi göz makyajına ışıltı katmanın tek yolu far kullanmak degil, farlarınızın üstüne ya da altına kullanabileceginiz krem ışıltılı farlar hem kremsi oldugu için daha nemli efekt verecektir,hem de uzun süre dayanıklı olanlarını seçerseniz makyajınızın kalıcılığını artıracaktır.

Işıltılı makyajın en iyi tamamlayıcısı daha doğrusu temeli sağlıkla parlayan ama fazla ışıltılı olmayan glow bir ten makyajıdır. Ayça Ayşın Turan’nın makyajında kullandıgım hafif parlak baz üzerine mat fondoten kullanarak cildin içerden ışıldamasını sağladım ve yüzün elmacık kemiklerinin üstüne kullandıgım illuminator ile de yüze ışık sağladım. Gözlerde de doğal tonlarda ışıltı ile makyajın sadeliğini bozmadan parlaklık kattım. Dudaklarda ise hafif mercan tonlarında kremsi ama ışıltılı olmayan ruj ile makyajı tamamladım.


Betüle yaptıgım Bir diğer makyajımda ise güçlü bir etkiye sahip eyeliner ile ışıltıyı birleştirdim ama makyajda sadelikten de vazgeçmedim. Bunun içinde makyajda diğer yerleri hafif ve yarı mat bıraktım. Sadece dudakların üstüne ince bir hat olarak ışıltı dokundurdum.

Glow bir ten ve ışıltılı göz makyajlarında dudaklarda doğal tonlarda lipgloss kullanmayı tercih ediyorum. Eger makyajda ışıltı kullandıysam glossda sadece ıslak gösteren ama simli olmayan lipgloss seçiyorum, bazen de tam tersi simli glosslarla makyaja ışıltı katıyorum. Eğer makyajda ten dahil glow bir efekt kullandıysam lipgloss yerine şeffaf ve renk veren nemli gösteren rujlar tercih ediyorum.böylece parlaklıgı farklı şekillerde tüm yüze yayıyorum.
 
 
 Işıltıyı dogru kullanmanın bir yöntemide makyajı çok sade tutup sadece bir bölgeye pırıltı eklemek. Hatta ten renginize en yakın renkte ışıltıyı seçerseniz daha doğal olacaktır. Sadece göz pınarlarından yukarı doğru dağıttığınız ten renginde bir far ya da kalem farı, sadece mascara ile tamamlayabilirsiniz. Dudaklarda da nemli ama ince yapıda dudak rengine yakın bir ruj ile sade ama etkili bir makyaj yaratabilirsiniz.


 
Tabi ışıltı kullanınca sadece doğal tonlar kullanılacak diye bir kural yok, zaten makyajda kural yok. Mat - Parlak kontraslığını dengeli kullanırsak her renk ve  tonda ışıltılı makyaj yapabiliriz.mesala koyu bordo dudaklarda matlık tercih ettiğim makyajda, gözlerde bu rengi ışıltıyla yansıtacak bir tonda far kullandım. Böylece hem rengi taşıdım hem de eyeliner ve kırmızımsı mat dudak gibi klasik bir makyaja modern ve eğlenceli bir hava katmaya çalıştım. 

  

Bazende bir makyaja sadece kalem ya da eyeliner ile ışıltı katmak da güzel bir çözüm. Çünkü çok büyük bir yüzeyde kullanmadan, etkili ve güçlü bir ifade yaratan eyeliner ya da göz kalemi makyaja ışıltı katarken mikarı da dengelemeye yardımcı olur. ya da gözde kullanılan kalem farlar ile net eyelinerlar birlikte kullanılarak pratik ve etkili makyaj da yapılabilir. kalem farlar ise kolayca sürülüp elle dağıtılabilmeleri açısında da pratiklerdir. 

Eyeliner en sevdiğim ve sık sık kullandığım bir teknik, ışıltı ile birlikte de çok daha etkili oluyor. bence, işte en son yaptığım ışıltılı ve eyelinerlı bazı makyajlar...


Kısacası ışıltının azı karar, çoğu zarar :) Ama içimizde kalacağına yüzümüzde kalsın, cesur olun ve deneyin!
 
 
 
 
 

(4528 kere ziyaret edildi)