İLKBAHAR-YAZ 2018 MAKYAJ TRENDLERİ 
 
Ünlü makeup artistlerden Peter Philips’in tasarlamış oldugu Dior Houte Coture defilesinde kirpikli eyeliner efekti ile 70’ler ve gene Dior defilesindeki örümcek bacağı gibi birbiren yapışmış kirpikler 60’ların geri döneceginin habercisi gibi. E hangi kadın sevmezki gözleri belirgin ve daha ceylan olsun. Bu yüzdendir ki benim de makyajlarımıda en sevdiğim ve ilham aldıgım  dönemlerdir 60 ve  70 ler!
 
70 ler ve 60 lar makyajı denince akla, grafik eyelinerlar, pastel renkli mavi farlar, beyaz renkte göz kalemi ile büyütülmüş ve siyahla tekrar çizilmiş gözler akla geliyor.  Peki bu dönem makyajlarını nasıl günümüze uyarlayayıp günlük hayatta kullanabileceğiz ?
 
Beste Kanar’a yaptığım makyajdaki gibi hafif doğal tonlarda gölgeyle belirginleştirilmiş göz kapağı, net ve kuyruklu eyeliner, belirgin ve ok ok kirpikler, göz altında kirpiklerin altına çektiğim ve gözleri daha da büyüten eyeliner ve gene alt kirpikleri netleştirerek 70 ler havasını yaratmıştım makyajda. Bunu modernleştirmek içinde doğal modern kalın kaşlar, doğal ve naturel dudaklarla tamamladım makyajı.  
Başka bir makyajımda da Leyla Feray da farklı şekilde kullandığım eyeliner ve göz içine çektiğim kalem ile gene bu trendin modern ve kullanılaiblir versiyonunu uygulamış oldum. Ten parlak ve hafif, dudaklarda nemli ve doğal olunca modern bir görünüm kazanıyor makyaj. 
 
Elle Magazine Baeuty çekiminde modelde hem mavi farları kullandım hemde çizgiyle büyütülen gözlerin modern ve farklı bir versiyonunu yorumladım. Gözlerde kullandıgım iki farklı tonda mavi far ile 70lerden ilham alırken, tendeki bronz glow efekt ve dudaklardaki şeftali tonu ile de 21. yy a taşıdım bu dönemi.

 
Gene aynı çekim yani Elle Magazine Beauty ; aynı modele bu sefer siyah ve beyaz ile klasikleşmiş grafik ve keskin göz makyajını sarı ve kahve tonlarıyla yorumladım. Gözlerde kullandıgım mat sarı far ve göz kapağı çizgisini kahverengi grafik çizgiyle belirginleştirdiğim bu makyajda dudaklarda nude ton ve tende doğal canlı bir efektle günümüze uyarladım. 
Eğer renkleri kullanmaktan çekiniyorsanız All Magazine kapak çekiminde yaptıgım makyajda ki gibi siyah ince bir eyeliner ile hem alt hem üst kirpik çizgisini belirginleştirip, beyaz kalemin modern yorumu olan ten rengi göz kalemi ile göz içlerini ve eyelinerların dış kısımlarını netleştirebilirsiniz.

 
Bir başka yorumda Bestyle Beauty çekiminde modelde kullandığım klasik yapışık ve yoğun kirpikler ve beyaz göz kaleminin, sade ve yalın halini görebilirsiniz. Rahatlıkla uygulanabilecek bu yorumda aynız amanda ten ve dudagıda dogal bıraktım.
 
 
 
Ama hala çok geçerli ve güzel bir teknik olduğunu düşünüyorsanız,  gene Bestyle çekiminde yaptıgım makyaj gibi göz makyajının siyah ve beyazın kontrastlığını kullanarak ve gözleri büyüterek uygulayabilir, kaşlar, ten ve dudaklardaki doğallığı kullanarak da modernleştirebilirsiniz.
 
 
Diğer makyaj trendlerine gelince bu ilkbahar & yaz da Eski Mavi Farlar geri dönüyor 80’lerde ve 70’lerde kullanılan bu rengi modernize etmek için bazı örnekler;  Tadashi Shoji defiilesindeki hafif renkle yıkanmış gibi maviler ve yeşilller, Tracy Reese defilesindeki yeşil renk ama grafik yorumu, House of Holland defielsinde pastel mat mavi göz makyajı ve Marni defilesinde göz kapağının üstüne uygulanan renkli fırça darbeleri, Chanel defilesinde hem hafif hemde eyeliner gibi güçlü maviler.  Sizde kendinize sevdiğiniz renk bir mavi bulun vve kendi sevdiğiniz gibi sürün kendi editörünüz olun.
     
 
Bunun dışında glitter, hatta o da yetmez taşlar, pullar ve payetler ve ışıltılı göz makyajları var. Cici kız ya da prensen gibi değil de daha çok grunge disco kızı gibi, biraz asi ve aykırı kullanılımış glitterlar, taşlar, pullar. Kirpiklerden dudaklara hatta ellere kadar glitter heryerde. En göze çarpan defileler ; Dries Von Noten , Anna Sui, Ralph & Russo, Natasha Zinko, Jeremy Scott, Francesco Scognamiglio, Armani  ...
      
Siyah farklı makyajlar, farklı değişik çizgilerden oluşan grafik eyelinerlar var, eyelinerlar klasik çizgilerden çok daha fazlası, daha geometrik, daha kalın, daha iddialı.hatta ben düzgün eyelner çekemiyorum diyenler için harika bir fırsat çünkü düzgün olmasına ince olmasına bile gerek yok .Tom Ford, Tommy Hilfiger, Ashish, Jill Stuart , john Galliano, Lanvin defielelrinde ki gibi aynı...
       
Peki tüm trendler böyle cesur mu? Tabiki çok daha naturel makyajlarda vardı defilelerde severek kullanabileceğiniz. Mesala Gold yani altın tonlarında makyajlar,Micheal Costello, Fenty by Puma, Alexander Wang, Zimmerman, Christopher Kane gibi defilelerde  bu metalik renk , gözde eyeliner gibi, yada yanaklarda highlighter gibi yada klasik ama etkili efektlerle uygulanmış. Rahatlıkla kendinize uygulayabileceğiniz bir trend.
     
Bir diğer trend ise ten daha doğrusu fondoten renklerinde ki makyajlar. Doğal toprak tonlarında ama kahverengi degil daha nude tonların kendi teninizden biraz daha koyu renklerle yapılan ve gözlerde yanaklarda da kullanarak monocromatic görünümlü yumuşak makyajlar. Issey Miyake , Mila Schön, rodarte defilelerindeki toprak tonları dışında bir de bazılarımızın makyajlı görünüm için kurtarıcı gördüğü, bazılarınında cesaret edemediği kırmızı dudaklarda herzamanki trendini koruyor ve Helmut Lang, bluemarine, badgley Mischka defilerinde kullanılıyor.
      
 
 
 
 

(7156 kere ziyaret edildi)