Contour ve Highlight Meselesi...
 
Bu konuya mesele dememin nedeni; son zamanlarda ki abartılı ve günlük, gerçek hayatda kullanılmayacak makyajların nasıl yapılacağına dair sürekli soru alıyor olmam. Bu makyajların gerçekliğinden ve gerçekten kullanılabilir olmasından pek emin değilim ama bu demek değildir ki gerçek hayatda kontur ve ışıklandırma yapılamaz.
 
Ben nasıl Contour ve Highlight yapıyorum derseniz...
Contour/Kontur demek ; dış hatlar, şekillendirme kozmetikde ise aslında gölge demek.
Highlight ise vurgu, öne çıkarmak, kozmetikde de ışık demek.
 
Yani contur ve higlihgt iki basit temele dayanıyor; Gölge ve Işık
 
Gölge geri plana itmek istediğimiz yerlere, ışık ise ortaya çıkarmak istediğimiz yerlere uygulandığında, hem yüze boyut vermiş oluyoruz hem de daha az görünmesini istediğimiz yerleri gizlemiş,  daha çok ortaya çıkarmak istediğimiz yerleri vurgulamış oluyoruz.
 
Kontur yaparken gölge nereye, ışık nereye gelecek kısmı ise şöyle;

Yüzün dış hatlarına ve kemik yapısına göre derinlik isteidğimiz yerlere gölge renkleri kullanıyoruz. Ben genelde yağlı ciltlere makyaj yapıyorsam pudra yapıda ki ürünleri, kuru ya da canlı görünmesini istediğim ciltlere ise kremsi yapıda ki ürünleri tercih ediyorum. koyu gölgeler için teninizden bir iki ton koyu ve highlight da bir iki ton açık olursa daha doğal bir sonuç elde edriniz.


 
En çok kullandıgım ürünler ise ;
 
Contour
-Nars Laguna Bronzer
-Inglot Freedom System Hd Sclupteng Powder 59
-Kat Von D Shade&Light Contour Palette
 
Highlighter
-Nars Hot Sand Powder&Liquid
-Becca Highlighter Moon Stone
-Inglot Freedom System Highlighter 153
-Mac mineralize skinfinish soft and gentle
En çok sorulan kontur işlemi, tabi ki elmacık kemiklerini ortaya çıkarmak için olan. Bunun için yanakların en derin yani çukur kısmıına koyu renkli bir çizgi çizip onu yukarı doğru çekerek dağıtın. Böylece en koyu ve derin kısmı ve ara tonlarla da geçiş sağlamış olursunuz. Peki nereye gelecek bu çizgi? Kendi kemik yapınızı takip etmeniz en doğalı olacağı için ve bu çukur kısmı ortaya çıkarmak için dudaklarınızla Öpücük hareketini yapın, ve en içeri, göçük kalan kısma koyu rengi uygulayın. Bunun için açılı bir fırça tercih edebilirsiniz, yüze tam oturduğu ve dağıtmayı sağladığı için. Asla çizgi gibi kalmamasına ve yukarı doğru dağıtmaya dikkat edin.
 
 Highlighter yani ışık ise yanaklardaki en yüksek kısımla göz çevresi arasında hafifçe şakaklara doğru olan kısma uygulayın. Bunu da en iyi tam tepenizden bir ışık geldiğinde en çok aydınlanan kısım olarak düşünebilirsiniz. Higlight için genelde daha ince detaylı fırçaları, mesala yelpaze fırçaları kullanabilir siniz. Eğer cildiniz yağlıysa çok hafif ve az miktarda hidlighter uygulayın. 
 
Bunun dışında yüz şeklinize göre de bazı gölge ve ışık oyunları yapabilirsiniz.
 
Mesala uzun bir yüze sahipseniz alın ve çene kısmına gölge uygulayarak yüzü daha kısa gösterebilirsiniz. Highlight ise yüzün orta kısmına değil daha çok göz altlarına dogru kullanabilirsiniz. Göz altına kullanacagınız aydınlatma ürünü için ışıltılı değil daha çok aydınlık bir ürünü tercih edin.
 
Eğer yuvarlak bir yüze sahipseniz yanak kısmının geneline koyu tonla gölge yaparak yüzü daraltabilirsiniz. Ayrıca bu gölgelemeyi şakaklara ve ordan alına dogru devam ettirerek yüzün etrafında koyu bir gölge yaptığınızda yüz konturunuzu daraltmış olursunuz. Yüzün orta kısmını uzatmak için highlighterı alın ve çene kısmına uygularsanız, kontürle daralttığınız yüzü desteklemiş ve yüzü daha dar göstermiş olursunuz.
 
Eğer çok ince ve kemikli bir yüzünüz varsa hiç kontür yani gölgeleme yapmadan sadaece highlight kullanarak yüzün görünümünü yumuşatabilirsiniz. Bunun için elmacık kemiklerinizin üstüne, çeneye ve alına hafif bir ışık vermeniz yeterli olacaktır. 
 
Burun konusu ise gene aynı mantıkda; burnunuzda daha dar ya da ince ya da kısa olsun dediğiniz kısımlara koyu rengi uygulayın ve dağıtın. Bunu desteklemek ve kontrast yaratmak içinde highlighter ile üst kısımlara ışık verebilirisiniz. Eğer T bölgeniz yağlı ise özellikle burun kısmında highlighter kullanmaktan kaçının, bunun yerine cildinizden açık ama mat bir ürün kullanın.
 
Kontür ve highlight yaparken sanki bir kusurunuz varmış ya da herkes aynı olmalıymış gibi düşünmeyin ve kendi güzelliğinizi ortaya çıkarın, kendi karekteristik yüz hatlarınızı koruyarak ve güzel yanlarınızı ortaya çıkararak makyaj yapın. 
 
 
 
 
 
 

(7044 kere ziyaret edildi)