EYELİNER ve GÖZ ŞEKLİNE GÖRE UYGULAMA

Eyeliner teknik olarak gerçekten ustalaşılması gereken bir konudur. Tek başına harika bir eyeliner süper bir makyaj yaratabilirken aynı zamanda harika olan makyajınızı kötü bir eyelinerlarla mahvedeilirsiniz de. Ama bu sizi korkutmasın , eyelinerın etkisinden faydalanmak için sadece biraz pratiğe ihtiyacınız var sadece.

Eyeliner sürmek için aynı zamanda göz şeklinizi bilmeli ve ona göre eyeliner çekmelisiniz, çünkü eyeliner da önemli olan sadece düz ve net bir çizgi çizmek değil, gözünüzün şeklini de nasıl gösterdiğidir.
Temel olarak en basit şekilde, yani klasik bir eyeliner çekmek için öncelikle size en rahat gelecek eyeliner tarzını bulmalısınız. Likit eyelinerlar mı yoksa gel eyelinerlarla mı rahat ediyorsunuz? Kalem şeklindeki eyeliner daha kolay gelsede fırça uçlu eyelinerlar kadar ince çizgi çizmek için aslında daha zorlayıcı olabilirler. O yüzden fırça ile eyeliner sürmek aslında alıştığınızda daha kolay olacaktır.
 
Gözlerinizi ön plana çıkaran ve bakışlarınızı belirginleştiren klasik eyeliner elde etmek için önce kirpik diplerini doldurarak başlayabilirsiniz. Bunun için bir eliniz fırçadayken diğer elinizle gözünüzü yana doğru değil hafifçe yukarı doğru çekin ve kirpik diplerine eyeliner fırçanızı hafif hafif dokundurun ve oluşturduğunuz kısa çizgileri ve ya noktaları birleştirerek net uzun bir çizgi elde edin. Eğer net çizgi çizmekte zorlanmıyorsanız direk çizgiylede doldurabilirsiniz. Bu çizginin iç köşelerde daha ince ve dış köşelere doğru daha kalın olmasına dikkat edin. Kuyruk çizmek için; kirpiklerinizin bitiş noktasında ilk çizgiyi bırakın ve gözünüzü açarak tam karşıya bakın. Kirpiklerin bittiği noktadan kaşınızın ucuna doğru bir çizgi varmış gibi hayal edin ve bu çizgi doğrultusunda kuyruk çizin. Bunu yaparken el hareketiniz kirpik dibinden dışa doğru olursa, kuyruğun bitişini daha ince yapabilirsiniz.

Bu temel bilgiden sonra göz şekillerine göre adapte edersek bu inceden başlayıp kalınlaşan çizgiyi nasıl kullanacağız peki?
Eğer badem şeklinde gözleriniz varsa şanslısınız, çünkü sadece var olan göz şeklinizi takip etmeniz yeterli. İç köşelerden başlayan ve dış köşeye doğru kalınlaşan bir çizgi ve istediğiniz uzunlukta bir kuyruk harika duracaktır. Hatta bu göz şekline sahipseniz farklı şekillerde eyelinerlarıda rahatlıkla deneyebilirsiniz
.

Eğer göz beyazınız diğer gözlerden fazla görünüyorsa muhtemelen yuvarlak gözlere , aynı zamanda da eyeliner için en rahat gözlerden birisine sahipsiniz demektir. Klasik eyeliner tekniği gibi kirpik diplerini doldurun ve sonra dış köşeleri daha dışarıya çekmek için hafif bir kuyruk yapın. Bu kuyruğu alt kirpiklerin dış köşesine çekeceğiniz bir eyeliner ile birleştirin. Böylece gözleri hafifçe yana ve dışarıya doğru çekerek daha dengeli bir eyeliner uygulamış olursunuz. Eğer çok net bir çerçeveden hoşlanmıyorsanız alt kirpiklere uyguladıgınız eyelineri hafifçe dagıtabilirsiniz.

Eğer gözleriniz üst kısmı görünmüyorsa ve göz kapağı çizginiz gergin değilse, düşük göz kapağına sahipseniz demektir. bu durumda muhtemelen eyeliner çekmeyi en çok isteyenlerden birisi sizsiniz. Göz kapaklarınız eğer gözünüzün üstünde katlanıyoprsa öncelikle seçtiğiniz ürünün suya dayanıklı, dağılmayan bir ürün olmasına dikkat edin. Diğer bir konuda çizginizin kalınlığı, ince bir çizgi gözünüzü açtığınızda kaybolacağı için kalın kuyruklu bir eyeliner uygulayabilirsiniz. Böylece gözlerde daha dinamik görünecektir.
 
Düşük göz kağaının dışında bir de düşük göz şekilleri var. yani bu ikisi aslında aynı değil. Düşük gözler de göz kapağınız görebilirsiniz ve göz de gergindir ama gözün dış köşesi iç köşesinden daha aşağıdadir, bu da bakışlarınızı aşağı düşürür. o yüzden burda ki hedefimizde dış köşeyi mümkün oldugunca yukarı çekik gibi göstermek. Bunun için iç köeşlere nerdeyse hiç yokmuş gibi hatta belki de hiç çizgi çizmeden, gözün ortasından başlayan ve dış köşeye doğru kalınalşan ve yukarı doğru giden bir eyeliner çizebilirsiniz. Göz içlerine açık renkte bir far uygulayarak konstrastlığı artırdığınızda daha da çekik göz şekli elde edebilirsiniz.

Yakın ve uzak gözlere gelirsek; yakın gözler daha çok dış köşelere doğru kalınlaşan ve mümkün oldugunca uzun bir kuyruk uygulayabilir. Uzak gözler ise tam tersi, neredeyse eşit kalınlıkta bir eyeliner ve mümkün oldugu kadar kısa bir kuyruk tercih etmelidir.

Severek kullandıgım bazı eyelinerlar...
Shiseido Inkstroke, 
Bobbi Brown long wear gel eyeliner, Mac fluidline gel eyeliner.,Kat Von D. Tattoo liner.
 
 
 
 

(13150 kere ziyaret edildi)