Kaşlar ve Kaşlar...

Kaşlar makyaj dünyasında daha önce hiç olmadığı kadar odak noktası haline geldi. Özellikle son donemlerde gelişen kaş şekillendirme teknikleriyle herkes hayalinde ki kaşı elde etmenin peşinde. Peki ama hayalinizdeki kaş size ne çok yakışan kaş mı? Moda olan kaş şeklillerini takip etmek ne kadar doğru? 

Kaşlar yüzümüze makyajlı ya da makyajsızken de en çok ifade veren bölgedir. O yüzden her zaman için odak noktası olacaktır. Göz makyajımızı bile kaş şeklimize göre yaptığımız ve kaş şeklimizi referans aldığımız doğrudur. Peki kaş için doğru referans nedir? Öncelikle tabi ki kendi kaş şeklimiz referansımız olmalı, çünkü kaşınızdaki değişikliklerin doğal olması için kendi kaşınızın değişim sınırını takip etmelisiniz. İkinci sırada ise göz şekliniz. Ve tabiki bir sonra ki referans da yüz şekliniz.

Kaşlar hem yüz hem göz şeklinizde büyük bir etkiye sahiptir. O yüzden doğru kaş bu kadar önemli.


 

Doğru kaş için önce bazı kaşınızın başlangıç yeri, en tepe noktası ve kuyrugun bitiş yerini belirlemelisiniz. Bunun için burun kanadınızdan dümdüz yukarı çıkan bir çizgi çıkın , işte bu kaşınızın başlangıç yeri. Sonra en tepe noktasını bulmak için dümdüz karşıya bakın,  burun kanadından başlayıp göz bebeğinin dış kısmından geçen çizgi belirleyin ve bunun kaş ile buluştugu nokta , kaşınızın en üst noktası oalrak işaretleyin. Kaşın bitişi yani kuyruk sonu içinde burun kanadından, gözünüzün dış çizgisinden bir çizgi belirleyin,  işte bunun kaş ile buluştugu noktada kaşın son noktası olmalı.

Bu standart ideal kaş şeklini bulmak için kullandıgınız yöntemden sonra , artık kaşlarınızla göz şeklinize hatta yüz şeklinizde bile değişiklik yaratabilirsiniz. 

Mesela; Gözleriniz birbirne yakınsa, kaşlarınızın başlangıç noktalarını daha önden başlatırsanız, yani kaşların başlangıçlarını birbirinden uzaklaştırırsanız gözler de birbirinden uzaklaşır. 

 

Gözleriniz birbirinden uzaksa, bu seferde kaşların başlangıç kısımlarını birbirine yaklaştırmalısınız. Bunun için ince uçlu bir kaş ürününden yardım alabilirsiniz. İnce ucuyla kaşların çıkış yönüne doğru ince çizgiler yapın, kaşların baş kısımları hiç bir zaman blok ve dolgulu olmamalıdır, çünkü doğallık bozulur ve fazla çizili olur.

Göz kapaklarınız düşükse eğer; kaşlarınız çok kalın olmamalı, hatta biraz ince olmalı ki göz ile kaş arasındaki mesafe açılabilsin. Eğer kaşlarıız çok kalın olursa bu gözlerinizde daha fazla ağırlık etkisi yaratır ve göz kapaklarınız daha düşük görünür.

Gözleriniz çok derin ya da çukursa ; kaşların gözlerinize gölge yapmamasına dikkat edin. Bunun için kaş renginizi ibiraz daha yumuşatabilirsiniz. Mesala bir kaş maskarası kullanarak tüm kaş renginizi kırabilirsiniz. Ayrıca şekil oalrakda çok oval değil daha açılı bir kaş tercih edebilirsiniz. Oval kaş gözümüzdebir yanılgı yaratarak, kaşdaki oval koyu şekli göz altlarındaki koyulukla birleştirebilir ve  daha fazla gibi gösterebilir.

Olgun gözler ise; kuyruk kısmını fazla uzatmamalı ve aşağı doğru bir uç bırakmamalıdır. Önce ideal tepe noktasını bulun ve çok az onun üstüne çıkın ve çok uzun olmayan bir kuyrukla devame din.bu gözlerinizi daha genç gösterecektir.

Yüz şekline göre ise; temel 4 şekli ele alalım.

Yuvarlak bir yüze sahipseniz; oval olmayan bir kaşı ve bitiş kısmı da kulagın hemen üst hizasında biten bir kuyrugu tercih edebilirsiniz.

Kare yüzlerdeyse; fazla keskin hatları olmayan ve kulagın orta kısmında biten hafif yay biçimli bir kaş uygun oalcaktır. Bu ifadeyi yumuşatır.

Uzun bir yüzünüz varsa; kaşlarınızı mümkün oldugunca düz tutmaya çalışın , bu yüzü enlemesine kesen bir çizgi yaratacağından, yüzünüz daha kısa görünecektir.

Oval yüzlerse; zaten ideal yüz şekli oalrak kabul edilir o yüzden dengeli bir kaş ile bu ideali korumak yeterlidir.

Sevdiğim ve genelde kullandığım kaş ürünleri;
Benefit  precisely my eyebrow pencil, Mac Eye Brow, Sisley Phyto-Sourcils Design, Bobbi Brown Brow Kit, Nars Brow Gel

 


 
 
 
 

(11256 kere ziyaret edildi)