FONDOTEN SEÇİMİ HAKKINDA TEMEL BİLGİLER
 
Eğer harika bir cilde sahip değilseniz bunu elde etmek, ya da harika bir cilde sahipseniz bunu ön plana çıkarmak için fondotenler harika çözümler sunar. Doğru renk seçiminden, markaların sunduğu ve vaad ettiği pek çok farklı formulden hangisinin sizin için en doğru oldugunu çözmek çok parçalı puzzle gibidir.  İşte size bir kaç temel ipucu

1 -Önce cilt tipinizi belirleyin; Bunun için ‘’kendi cildini tanı’’ yazımızdan faydalanabilirsiniz. Temel olarak;  cildiniz ile ilgili en belirgin ve sürekli olan durumlar cilt tipinizi belirler. Bazen mevsimler gibi dış etkilerden ya da beslenme, hormonlar gibi sebeplerden cildimizin durmu değişebilir. O yüzden cilt tipinizi belirlerken genel ve sürekli olan durumları dikkate alın. Mesala sürekli yağlanma yaşıyorsanız cilt tipiniz yağlıdır ama bazı geçici cilt fakrlılıkları yaşabilirsiniz, mesala yazın deniz ve güneşden cildiniz kuruyabilir. Bu cilt tipinizi değiştirmez sadece geçiçi bir  çözüm ihtiyacı doğurur, mesala primerlar ya da S.O.S bakımlar gibi... Kısaca fondoten seçerken dikkate alacağınız  genel cilt durumunuzdur.
 
2 -Pek çok marka  cilt tipine göre çözüm sağlayan fondotenler sunmakta, ama bazen cilt tipine önerilen fondoten ile bizim cildimizde istediğimiz görüntü doğru orantılı olmayabilir. O yüzden 2. Kritermize geçiyoruz. Nasıl bir görüntü/sonuç istiyoruz. Burda ki kastımız fondotenin ciltde ki duruşu aslında. Yani bazılarımızın güzel bi ciltden kastı mat bir görüntüyken bazılarımız daha ıslak ya da saten bir görüntü istiyor olabilir. O yüzden cilt tipimizden sonra bir de istediğimiz sonuca karar vermeliyiz. Mat mı, saten mi, naturel mi?  Yağlı bir cilt her zaman mat bir görüntü tercih etmeyebilir. Bu durumda cilt bakımı ve lokal kullanılacak ürünlerle aşırı yağ salgısını düzenleyerek daha saten ya da nemli bir sonuç verecek fondoten kullanılabilir. 

3- Sonucumuzu ve cilt tipimizi belirlediğimize göre şimdi cildimizin ihtiyacı olan kapatıcılığı ve bunu nasıl yapacağımız kısmı var. Bunun için fondotenin kapatıcılığına da karar vermeliyiz. Cildinde lekeler ya da izler olan kişi ile cildin de hafif renk eşitsizlikleri olan kişilerin kapatıclık ihityaçları farklıdır. Az kapatıcı bir fondoten hafif renk farklarını ( kızarıklık, hafif güneş lekeleri gibi) minor kusurları kapatabileceği için o ciltde aslında tam kapatıcı olacaktır. Ama cildinizde daha farklı ve koyu lekeler , izler varsa daha kapatıcı bir fondoteni tercih debilirsiniz. Burada yapılan en büyük hatalardan biri fondotenin uygulanması sırasında miktarın artırıldıgında daha kapatıcı oldugunun sanılmasıdır. Yani az kapatıcı bir fondoten kat kat sürüldüğünde tam kapatıcı bir fondotenin yerini tutmaz, kapatma dozu artsa bile sonuç ciltde doğal olmayan kalın bir makyaj görüntüsüne dönüşür. O yüzden cildinizin ne kadar kapatıcı bir fondotene ihtiyaç duyduğuna göre seçim yapmak ve fondoten miktarını minumumda tutmak daha doğal bir sonuç verecektir. 

4- Fondotenlerin yapıları genelde sonuçlarını da belirler, mesala pudra fondotenler genelde yağ ve parlama kontrolü sağlar ve mat sonuç verir, karma ya da yağlı ciltler tercih edebilirler. Likit fondotenler daha naturel bir sonuç ve azdan ortaya kapatıcılık sağlar, normalden kuruya ciltler tercih edebilir. Kremsi ya da kompakt fondotenler ise daha konstantre ve daha kapatıcıdırlar ve sonuçları satensidir, matlık istemeyen ama kapatıcılık isteyen ciltler için idealdir. Bunların dışında fondoten gurubuyla cilt bakaımı arasında kalan BB Cream , CC Cream , Tinted Mositurizer gibi hafif renk ve kapatıclık sağlayan, cilt durumunu ve rengini düzeltmeye yönelik ürünlerdir. 

5- Formül ve yapıyı seçtikten sonra sıra da doğru renk seçimi var. Doğru renk yüzümüz ile vücut ve dekolte arasında bütünlük sağlayan renktir. Fondoten rengi ciltde ne kadar kayboluyorsa o kadar doğrudur. Fondoten cilde renk, sıcaklık, aydınlık vermek için değil, cildi tek ve bütün bir renk  olarak göstermek ve renk farklılıklarını kusurları gizlemek içindir. O yüzden eğer cildinizden daha aydınlık bir sonuç istiyorsanız aydınlatıcı mor, leylak, inci tonlu pirmer ile, daha canlı ya da bronz bir görüntü içinse bronz, karamel rengi primerlar ile bu ayarlamayı sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda renk düzelticiler olan CC creamlerde bu amaç için kullanılabilir.  Primerlar hafif renk verdiği ve transparan bir yapıya sahip oldugu için daha doğru ve doğal bir ayarlama sağlarlar. Böylece fondotenin rengini cildinize, vücut ve dekolte rengini dengelemesine göre seçip primer ile aydınlık ya da sıcaklık verebilirsiniz.

Hamiyet’ den Pro İpuçları; Cilt tiplerine göre en çok kullandığım bazı fondotenler; 

YAĞLI CİLTLER İÇİN FONDÖTEN
Shiseido Pureness Matifying Compact
Bobbi Brown Long Wear Even Finish Foundation

Nars All Day Luminous Weightless Foundation 

NORMAL VE KURU CİLTLER İÇİN FONDÖTEN
Nars Sheer Glow, Shiseido Synchro Skin Glow, Inglot Cream Foundation

(11755 kere ziyaret edildi)